Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logo funduszy norweskich

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ciemnoniebiesko-żółte logo projektu Prywatne Prawo Danych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Transatlantic Seminar on Consumer Law, Technology and Inequality: Big Tech, Consumers and Inequality

Transatlantic Seminar on Consumer Law, Technology and Inequality: Big Tech, Consumers and Inequality

20 kwietnia 2022 r. o godz. 16:00 komisarz Margrethe Vestager wystąpi jako gość specjalny Transatlantic Seminar on Consumer Law, Technology and Inequality.

20 kwietnia 2022 r. o godz. 16:00 odbędzie się Transatlantic Seminar on Consumer Law, Technology and Inequality.

Podczas wydarzenia Margrethe Vestager (wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej do spraw Europy na miarę ery cyfrowej), Fiona Scott Morton (Uniwersytet Yale), Giorgio Monti (Uniwersytet w Tilburgu) oraz Sarah Miller (American Economic Liberties Project) będą dyskutować na temat "Big Tech, Consumers and Inequality". Moderatorem wydarzenia będzie Przemysław Pałka (Uniwersytet Jagielloński).

Transatlantic Seminar: Consumer Law, Technology and Inequality to wspólna inicjatywa pięciu uczelni partnerskich: Instytutu Prawa Porównawczego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego im. Maxa Plancka, Centrum Badań nad Prawem Prywatnym Yale Law School, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wolnego Uniwersytetu w Berlinie oraz Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Wydarzenie ma na celu stworzenie przestrzeni do wszechstronnej wymiany wiedzy, pomysłów i doświadczeń ekspertów z różnych dziedzin i miejsc na Ziemi, kładąc szczególny nacisk na zbliżanie amerykańskich i europejskich naukowców, polityków i działaczy społecznych. W każdej sesji wezmą udział prelegenci, którzy nieczęsto występują razem, ale łączą ich zagadnienia na styku prawa, ekonomii i społeczeństwa.

Motywem przewodnim wszystkich sesji są dwa zagadnienia. Po pierwsze, prawo konsumenckie ma do odegrania większą rolę w walce z rosnącymi nierównościami ekonomicznymi i społecznymi oraz w promowaniu sprawiedliwości społecznej, niż wynika to z powszechnej wiedzy. Po drugie, zyskująca na znaczeniu koncepcja "legal tech for good" obiecuje wzmocnienie pozycji konsumentów i organizacji konsumenckich poprzez zwiększenie ich możliwości sprawowania skutecznego nadzoru nad podmiotami rynkowymi i egzekwowania praw konsumentów. Uważamy, że dogłębne zrozumienie praktycznych problemów, z jakimi borykają się współcześni konsumenci, a także środowiska prawnego, w którym funkcjonują, jest niezbędne, by prawo konsumenckie i nowe technologie mogły w pełni wykorzystać swój potencjał w walce z nierównością.

Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Zoom. Wszyscy zainteresowani powinni zarejestrować się najpóźniej do wtorku 19 kwietnia 2022 r., korzystając z tego linku. Dane do logowania zostaną wysłane we wtorek po południu.